1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İş Dünyası Temsilcilerinden Seçim Sonrası Hedefi
İş Dünyası Temsilcilerinden Seçim Sonrası Hedefi

İş Dünyası Temsilcilerinden Seçim Sonrası Hedefi

Yerel seçim sonrasında neler olacak? Seçimlere sayılı günler kala iş dünyası temsilcilerinden seçim sonrası hedefi geldi.

A+A-

Özel Haber / Muhammed ASLAN Yerel seçim sonrasında neler olacak? Seçimlere sayılı günler kala iş dünyası temsilcilerinden seçim sonrası hedefi geldi.

Ekonomiyi kırılganlıktan uzaklaştıracak olan reformlar hayata geçirilmeli…

Cumhurbaşkanı’nın Sözlerini Değerlendirme

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonrasına dair yorumları oldu. Erdoğan, seçim sonrasında ekonomi üzerine görüşlerini belirtti. Elbette seçim sonrasında ekonomide yükselişin olması bekleniyor. Cumhurbaşkanı şu sözleri ile açıklama yaptı.

‘‘İnşallah 31 Mart'ın ardından önümüzde şöyle 4,5 yıllık kesintisiz bir icraat dönemi olacak. Bu dönemi en verimli şekilde kullanarak yeniden reform gündemimizi hayata geçirmekte kararlıyız’’ şeklinde konuştu.

İş dünyası temsilcileri ise bu cümleyi yorumladı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, siyasi iktidarın da desteği ile ekonomi alanında yapısal reformların hız kazanacağı yönünde açıklamasını yaptı. Pozitif bir ivme ile büyük ölçüde reformların aratacağı yönünde konuştu. İşte, Nail Olpak’tan Erdoğan’ın sözlerine yorum…

‘‘Türkiye ekonomisinin özellikle üretim odaklı bir yaklaşımla, stratejik alanlarda yüksek katma değer yaratması ve büyümesini ithalata bağımlı olmadan sürdürmesi büyük önem taşıyor. Ekonomi alanındaki reformların en önemli artılarından biri de kuşkusuz, Türk lirasının değerini koruması adına çok olumlu bir katkı yapacak. Zaman zaman döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar karşısında oldukça güçlü durabilen ve uluslararası piyasalara daima en üst seviyede güven veren bir konumda olacağımızı öngörüyoruz. Bu açıdan özelikle 2019 yılının ikinci yarısında Türk ekonomisinin büyüme ivmesi koruyacağına ve pozitif yönde ilerleyeceğine inanıyoruz.’’

Nitelikli Sürdürülebilir Ekonominin Oluşturulması

Elbette en büyük hedefler arasında Türkiye ekonomisinin ileriye taşınması yer alıyor. Bunun için gerekenler devlet desteği ile yapılacak. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de şu sözleri ile ekonomiyi yorumladı.

‘‘Bu dönüşüm fırsatını tıpkı 2002'deki bir anlayışla kullanabilirsek inanıyorum ki Türkiye yeniden küresel büyümenin öncüleri arasındaki yerini alacaktır. Türkiye ekonomisi, 4,5 yıllık seçimsiz dönemin hemen başında uygulayacağı yapısal reformlar ve katma değerli ihracat atağıyla en doğru yere istikrar çıpasını atacaktır. 4,5 yıllık bu seçimsiz dönem, ülke içinde reform takviminin istikrarlı ve kesintisiz şekilde işleyeceği, ekonomiye daha fazla yoğunlaşacağımız ve gelen fonları çok daha rasyonel değerlendireceğimiz anlamına geliyor.’’

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.