Kadir KURTAY
Kadir KURTAY
28 Eylül 2021 Salı 19:09
PCR testi hakkında kritik karar

Kurulun kararında, dünya genelinde yayılma hızı giderek artan Kovid-19 virüsü neden olduğu hastalıklardan korunmak için aşıların kullanıma sunulduğu bir kez daha hatırlatıldı.

Devletlerin, kamu sağlığın korunmasını teminen iş yerleri dahil olmak üzere toplu halde bulunulacak alanlarda Kovid-19 aşı bilgisi ya da PCR testi sonuçların işlenmesi zorunluluğunu getirdiği aktarılan kararda, İçişleri Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı genelgelerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler alındığı, iş yeri işveren tarafından Kovid-19 aşı bilgisi ve negatif sonuçlu PCR test bilgisinin istenebilecek.

Kararda, kişilerin tahlil, test, rapor, aşı gibi sağlık durumlarına dair bilgilerin Kanuna göre kişisel sağlık verisi olduğu ve bu bilgilerin Kanunun 6. maddesinde yer verilen işleme şartlarına uygun olarak işlenmesi gerektiği söylendi.

Kovid-19'un dünya çapındaki sağlık, sosyal hayat ve ekonomi üzerindeki etkileri dikkate alındığında, salgınla mücadele kapsamında aşı durumu ve PCR test sonucu gibi kişisel sağlık verilerinin kamu sağlığının, kamu güvenliğinin ve kamu düzeninin korunması için işlenmesi gerekliliğinin ortaya çıktığı ifade edilen kararda, Kanunun 28. maddesinde "kişisel verilerin milli savunmayı, milli güvenliği, kamu güvenliğini, kamu düzenini ve ekonomik güvenliği sağlamaya yönelik olarak kanunla görev ve yetki verilmiş kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan önleyici, koruyucu ve istihbari faaliyetler kapsamında işlenmesi" durumunda kanun hükümlerin uygulanmayacağının düzenlendiği bilgisi verildi.

Kararda, salgın hastalık gibi kamu güvenliği ve kamu düzenini tehdit eden durumlarda bu tehdidi ortadan kaldırabilmek ve salgın hastalığın bulaşıcılığının önüne geçilebilmesini sağlamak için kanunla yetki verilmiş kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan faaliyetler kapsamında kişisel verilerin işlenmesinin, Kanunun 28. maddesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Kurulun kararında, Kovid-19'un sebebiyet verdiği salgın hastalığın kamu güvenliği ve kamu düzenini tehdit etmesi sebebiyle ve hastalığın yayılımını engellemek için, aşı bilgisi, negatif sonuçlu PCR test bilgisinin iş yeri/işverenler tarafından işlenmesinin söz konusu kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan önleyici ve koruyucu faaliyetler kapsamında gerçekleştirilebileceği, dolayısıyla bu faaliyetlerin Kanun kapsamı dışında olduğu.

Ayrıca kararda, salgın kapsamında yapılan kamu güvenliğini ve kamu düzenini koruma amacına yönelik faaliyetler dışında kalan veya bu amacı aşan nitelikteki kişisel veri işleme faaliyetleri Kanun kapsamında yer alacağı söylendi.


Son Güncelleme: 28.09.2021 19:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.