1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dünya Sokak Hayvanları Gününde Öneri Ne?
Dünya Sokak Hayvanları Gününde Öneri Ne?

Dünya Sokak Hayvanları Gününde Öneri Ne?

Sokak hayvanlarının korunması için dünya el ele. Dünya sokak hayvanları gününde veterinerlerden bir öneri geldi.

A+A-

Sokak hayvanlarının korunması için dünya el ele. Dünya sokak hayvanları gününde veterinerlerden bir öneri geldi.

10 milyon sokak hayvanı için vergi!

Türkiye Sokak Hayvanları İçin Vergi Alsın

Sokak hayvanlarının korunmasını sağlamak önemli. Buna dikkat çekilen dünya sokak hayvanları günü kapsamında Türkiye’deki veterinerlerden bir öneri geldi. Öneri, direkt olarak sokak hayvanları için vergi alınması. Onların korunması, aşılarının yapılması, bakımının sağlanması, beslenmelerin gerçekleşmesi için vergi alınması en doğrusu olacak. Bunun için direkt olarak vergi işlemlerinin gerçekleşmesi sağlanmalı dendi.

Bakanlık bütçesi yetersiz görülüyor;

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi bu hususla alakalı konuştu. Hayvanların bakımının sağlanması için bakanlık bütçesinin yetersiz olduğuna değindi. Bu durumda yapılması gereken ise bütçe oluşturmak. Öneri vergi alınması. Tanrıverdi şu sözleri ile sokak hayvanlarının bakımının üstlenilmesi için gerekenin yapılabilecek olduğunu bildirdi.

Başkan Hüseyin Tanrıverdi Sokak Hayvanları Günü Açıklaması

“Ülkemizde net rakamı bilinmemekle beraber yaklaşık 10 milyon sokak hayvanı olduğu tahmin ediliyor. Mevcut hayvan hakları yasası ile belediyeler, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre Şehircilik Bakanlığı gibi kamu kurumlarının ayırdıkları bütçeler maalesef bu hayvanların bakım, beslenme, barınma ve sağlık giderlerine yetmiyor. Vatandaş gönüllü olarak bu hayvanlara bakmaya çalışıyor fakat maalesef bu alanda gönüllü vatandaş sayısı da az.Bu sorunu 82 milyon insanımız ile çözelim. TBMM’de tüm siyasi partilerin ortak çalışması ile yeni bir vergi yasası çıkarılsın. Bütün partiler destekler ise vatandaşımız da itiraz etmez. Vergi de adaletli bir şekilde toplansın. Çok kazancı olandan çok, az geliri olandan az alınsın. Bu vergi su faturası, elektrik faturası, doğalgaz faturası gibi herkesin düzenli olarak ödediği bir faturaya eklenebilir. Sokak hayvanlarının yıllık giderleri ortalaması belirli. Bu rakam 82 milyon insana taksim edilerek dağıtılır. Para Hazine’de toplanır. İlgili yerlere aktarılır. Harcama giderleri de yine devletin yetkililerince incelenir, denetlenir. Toplanan bu vergi yalnızca sokak hayvanları için harcanır. Bu toplanan parayı sokak hayvanlarının bakım, beslenme, sağlık ve barınmaları için harcayacak ve sorunu büyük bir oranda çözülmüş olacak.”

Kaynak: Bültenler

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.