1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Büyük tehlikeye karşı Cumhurbaşkanlığı harekete geçti
Büyük tehlikeye karşı Cumhurbaşkanlığı harekete geçti

Büyük tehlikeye karşı Cumhurbaşkanlığı harekete geçti

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, dünyada her sene 500 binden çok kişinin ölümüne sebep olduğu belirtilen trans yağ tüketimi konusunda harekete geçti.

A+A-

Prof. Dr. Topaloğlu başkanlığında toplanan Kurul, trans yağ kullanımın sağlık üzerine olumsuz etkiler ve bu konuda alınması gereken tedbirlerin gündemine aldı.

Toplantıda trans yağ konusu akademisyenler, Tarım ve Orman Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi, Türk Kardiyoloji Derneği, TÜSEB Türkiye Sağlık Politikaları Enstitüsü, Ankara Şehir Hastanesi Kardiyoloji Kliniği, Sağlığa Evet Derneği ve Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği temsilcilerin yapmış oldukları değerlendirme geniş bir perspektiften ele alındı.

SİGARA KADAR ÇOK ZARARLI

Uzmanlar, trans yağ tüketimin dünyada her sene 500 binden çok kardiyovasküler hastalık kaynaklı ölüme sebep olduğunu, ayrıca diyabet, obezite, kanser ve diğer önemli hastalıkların riskini artırdığına dair veriler olduğunu belirtti.

Gıda endüstrisinin üretim sürecinde yapacakları değişikliklerle, evlerde ve toplu yemek üretimi yapılan işletmelerde sağlıklı pişirme yöntemlerin tercih yapılmasıyla, trans yağların zararlı etkilerinden korunmanın mümkün olduğu söylendi.

Toplantıda, trans yağlar, kardiyovasküler hastalık riskini çoğaltmasından dolayı sigaraya benzetilerek gıda ve beslenmenin sigarası olarak tabir edildi. Toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ halkın sağlığını ilgilendiren konularda göstermiş olduğu hassasiyet de bir kez daha söylendi.

YÜZDE 2’Yİ GEÇEMEYECEK

Türkiye herhangi bir yasal düzenleme bulunmamasına rağmen, Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği 2007 senesinde gönüllü olarak ürünlerinde trans yağ miktarı yüzde 2’nin altına indirmesi ile DSÖ raporunda dikkat çeken ülkeler arasında yer almakta.

Toplantıda, Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan ve son aşamaya gelinen yeni Türk Gıda Kodeksinin yayınlanmasıyla ülkemizde gıdalarda trans yağ içeriğinin, DSÖ’nün de önerdiği gibi yüzde 2’yi geçemeyeceği söylendi.

Trans yağlarla alakalı bir çalışma yapılması, hangi besinlerde ne kadar kullanılacağına dair bir önerge hazırlanması teklifinin getirildiği toplantıda, paketli gıdalarda Trans Yağ İçermez ibaresi olan ürünlerin tercih yapılması önerildi.

Toplantıda ayrıca, televizyonlardaki sağlık programları ve özellikle gündüz kuşağı bayan programlarında trans yağ konusunda halkımızın bilinç-len dirilmesinde önemli olduğu dikkat çekildi.

ERDOĞAN, KURUL BAŞKANLARINI TOPLUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salı günü Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulların başkan vekilleri ile sene değerlendirme toplantısı yapılacak. 9 kurul başkan vekili bir senede yapmış olduğu projelerini rapor halinde getirerek Erdoğan'a sunacak.

Toplantıda yeni hükumet sistemi bir senelik değerlendirmesi de toplantıda yapılacak. Sistem ile birlikte daha çok yaşanan sorulardan biri olduğu dile getirilen bakanlık ve kurullar arasında proje üretiminde yaşanan görev sıkıntısının da gündeme gelmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.