1. HABERLER

  2. BURSA

  3. Bursalı İşadamlarından Proje: Bursa Serbest Bölgesi
Bursalı İşadamlarından Proje: Bursa Serbest Bölgesi

Bursalı İşadamlarından Proje: Bursa Serbest Bölgesi

Sağlık turizminin ön plana çıkarılması için Bursalı işadamları proje sundu. Sağlık serbest bölgesi projesi, işadamları tarafından gündeme getirildi.

A+A-

Bursa’da sağlık serbest bölgesi kurulacak mı?

Bursa’da Sağlık Serbest Bölgesi

Türkiye’nin gelişmiş illerinden biri olan Bursa, sağlık turizmi için de harekete geçti. Bursa’da sağlık serbest bölgesi kurulması gündeme geldi. İşadamlarının sunmuş olduğu proje, Bursa’nın sağlık alanında da ön plana çıkmasını sağlayacak. Bakıldığında Türkiye’nin üretim merkezleri sıralamasında ilk beşte yer allan Bursa, kişi başı gelirin 10 bin doların üzerinde olduğu sağlık turizmi için atılımlar yaparak gelişebilir.

Üretim alanında sürdürmüş olduğu başarısının birlik olunup sağlık alanında da gerçekleştirilmesi, şehrin gelişiminin desteklenmesinde büyük etki yaratacak. Bunun üzerine işadamlarının geliştirmiş olduğu proje dikkate alınacak mı? Bursa’da sağlık serbest bölgesi kurulacak mı? Serbest bölgenin şehre ne gibi faydaları olacak?

Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Ersoy ile Toplantı

Bursalı iş adamları, Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Ersoy ile toplantı yaptı. Toplantının amacı, tamamen Bursa’ya kurulması beklenen serbest bölge olarak belirlendi. İşadamları tarafından sunulan proje, şehre ne gibi faydalara sağlayacak üzerinde de duruldu. Şehrin sağlık alanında ön plana çıkmasının mutlaka olması gerektiği yönünde fikirler sunuldu.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay;

Sağlık turizminde vergi muafiyetinin getirilerek yerli ve yabancı yatırımcıların bölgeye çekileceği yönünde fikrini sundu. Her anlamda gelişmesini büyük ölçüde tamamlamış olan şehirde, sağlık turizminin geri kalması olumsuz bir özellik olduğundan, yapılan çalışmalar ile bu özelliğin ortadan kaldırılması ve sağlık turizmi etkilerinin de şehre pozitif etkiler yapmaya başlaması sağlanması gerekiyor dendi.

Kaplıcaları ile sıcak su turizminde ön planda olan şehir, yapılan çalışmalar ile mutlaka sağlık turizminde de ön plana çıkabilir. Bunun desteklenmesi ve iş adamlarının da bir olması yeterli olacaktır. İbrahim Burkay; ‘Bursa’da sağlık serbest bölgesi kurulması yönünde bir çalışma yaptık. Vergi muafiyeti getirip yabancı yatırımcılar bu bölgeye çekilebilir. Hong Kong, Dubai ve  Singapur’da bunların örneği var. Marmara Bölgesi havzası bu konuda önemli bir nokta.’’ Şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.