1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BDDK’dan cep telefonu kararı! Taksit sayısı düşürüldü
BDDK’dan cep telefonu kararı! Taksit sayısı düşürüldü

BDDK’dan cep telefonu kararı! Taksit sayısı düşürüldü

Fiyatı 3500 liranın üzerinde olan cep telefonlarında kredi taksit sayısı 3'e indirildi. BDDK sınırı 3500 lira olarak korudu.

A+A-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu cep telefonu kredi taksitlerine dair düzenlemeye gitti. Geçtiğimiz günlerde taslağı görüşe açan BDDK kararı Resmi Gazete'de açıkladı.

Cep telefonlarında fiyatı 3500 lira ve altındaysa kredi taksiti 12 ay, 3500 lira ve üzerindeyse kredi taksiti 3 ayı geçemeyecek. Ayrıca bu kredilerin yapılandırılmasında yeni taksit sayıları geçerli olacak.

Daha önceden bu sınır 6 aydı

İşte o açıklama

Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 684 üncü maddesinde yapılan bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal yada hizmet alımı için tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı için kullandırılacak krediler ve kamu kurum vede kuruluşlarına olan borçların finansmanı için doğrudan ilgili kurum yada kuruluşun hesabına ödeme yapılmak kaydıyla kullandırılan krediler ile bu kredilerin tekrardan finansmanı için kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredileri vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve altında olan taşıt alımı için kullandırılan kredilerin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası üzerinde olan taşıt alımı için kullandırılan krediler ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi kırk sekiz ayı, bilgisayar alımı için kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, tablet alımı için kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan cep telefonu alımı için kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı için kullandırılan kredilerin vadesi üç ayı geçemez. Bu kredilerin tekrardan yapılandırılmasında aynı vadeler uygulanır.

(6) Kurul, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığın görüşünü alarak, bu maddede yer alan sınırlamaları değiştirmeye veya bu konuda ilave sınırlamalar getirmeye yetkilidir.

TURİZM, HAVACILIK, KONAKLAMA TAKSİTLERİ DE DÜŞTÜ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklamayla ilgili yurt dışına dair harcamalarda taksitlendirme süreleri altı aydan üç aya düşürülmesine karar verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.