1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. Aziz Mahmut Hüdayi
Aziz Mahmut Hüdayi

Aziz Mahmut Hüdayi

Şereflikoçhisar’da dünyaya gelmiş, ilk eğitimini burada yaptıktan sonra İstanbul’a giderek, Küçük Ayasofya Medresesine girmiştir. Hocası Mısır’a kadı olduğunda Onu da yanında götürmüştür.

A+A-

Şereflikoçhisar’da dünyaya gelmiş, ilk eğitimini burada yaptıktan sonra İstanbul’a giderek, Küçük Ayasofya Medresesine girmiştir. Hocası Mısır’a kadı olduğunda Onu da yanında götürmüştür. Mısır’dan dönüşte ise Bursa Ferhadiye Medresesine Müderris ve Cami-i Atik Mahkemesine naib tayin edilmiştir.

Tasavvuf çevresiyle yakından ilgisi bulunan Hudayi, hocasının vefatından sonra, resmi görevinden ayrılarak Muhyiddin Üftade’ye intisab etmiş üç yılda seyr i sulukunu tamamlamıştır. Daha sonraları İstanbul Küçük Ayasofya Cami i Tekkesinde sekiz yıl şeyhlik makamında kalmış, Fatih Camiinde de vaizlik yapmıştır. İstanbul’da Hudayi dergâhının bulunduğu yeri satın almıştır. Dergâhın inşası 1595 de tamamlanmıştır. Sultan Ahmet Cami inin açılışında ilk hutbeyi O okumuştur. Kanuni’nin kızı Mihrimah Sultan’ın, torunu Ayşe Sultan ile evlenmiştir. Hudayi’nin halktan Padişahlara kadar uzanan bir tesir halkası vardır. Devrin Padişahlarının hürmetine mazhar olmuş, onların davetlisi olarak sarayda sohbetlerde bulunmuştur. Evliya Celebi: “Yedi padişahın Hudayinin elini öptüğünü yüz yetmiş bin müride iradet verdiğini belirtir.”

Hudayî, otuz kadar eseriyle Anadolu ve Balkanlardaki dini tasavvufi hayat üzerinde derin tesirler icra etmiş şöhreti günümüze kadar uzanmaktadır. Tekkesi İstanbul’da en önemli kültür merkezi olarak hizmet vermiştir.

Vefatından sonra bıraktığı çok zengin vakfiyesi sayesinde tekkesi imaret ve külliyesi halkın sığınak ve barınağı olmuştur. Günümüzde de halkın gönlünde manidar bir yeri olan Aziz Mahmud Hudayi’nin dergâhı ziyaret edilmektedir.

Allah ondan razı olsun.

Tüm gönül sultanlarına selam olsun.

Fatma Karaman  
    
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.